Güncel Piyasa ve Ekonomi Yorumları
Makaleler

Tüketici güven endeksi son 13 ayın en düşüğünde açıklandı

Tüketici güven endeksi son 13 ayın en düşüğünde açıklandı.

Tüketici güven endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre %8.0, yıllık bazda ise %13.9 azaldı. Tüketici güven endeksi ağustos ayında yılın en yüksek verisi olan 74.4 açıklanması sonrası aralık ayına kadar azalmaya devam etti. Böylelikle gelen veri son 13 ayın en düşük verisi olarak kaydedildi. 2016 yılı ortalamasının 69,5 düzeyinde olan tüketici güveni aralık ayında hem yıllık ortalamasının hem de son üç aylık ortalamasının altında açıklandı.

Tüketici güven endeksinin döviz kuru hareketi ile yüksek korelasyonu göz önünde bulundurulduğunda, Türk Lirası’nın kasım ve aralık aylarında gelişmiş ülke para birimlerine karşı sert değer kaybı tüketici endeksindeki düşüşü beraberinde getirmiş görünüyor.

Ekonomik durum beklentileri iyiye gitmiyor.

Genel olarak verinin alt kırılımlarını oluşturan kalemlerin hemen hemen hepsinde azalma yaşandı. Genel ekonomik durum beklentisi ile gelecek 12 aylık döneme göre mevcut durumun ekonomik durumunda sırasıyla bir önceki aya kıyasla %10,5 ve %9,5 düşüş gösterdi. Tüketim finansmanı amacıyla gelecek 3 aylık periyotta borç kullanma ihtimalinin de gerilemesi en azından 2017 yılının ilk çeyreğine  temkinli yaklaşıldığını göstermektedir.

Tasarruf etme ihtimali azaldı.

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali kasım ayına kıyasla %21,5 oranında azalma gösterdi. Mevcut dönemin tasarruf etmek için uygunluğunu gösteren kalem ise %14 azaldı. Bu düşüşün son dönemde tüketici kredi faizlerinde yaşanan daralmaya paralel olduğunu düşünüyoruz.

2112tasa